Co je canisasistence/canisterapie?
Canisterapie je jednou ze složek animoterapie, tedy terapie za pomoci zvířat, někdy zvané také zooterapie. Canisterapie využívá pozitivního působení psa na člověka. Přispívá k rozvoji hrubé i jemné motoriky, podněcuje verbální i neverbální komunikaci, orientaci v prostoru i čase, nácvik koncentrace, rozvíjí sociální cítění, poznávání a složku citovou.
Canisasistencí se rozumí léčebný kontakt psa a člověka.
Pes už svou přítomností dokáže vyvolat dobrou náladu všude tam, kde je jí nedostatek. A o tom, že úsměv léčí, není pochyb.
Canisterapii dělíme do čtyř základních skupin podle jejího záměru.
- AAA (Z anglického Animal Assited Activities) = Aktivity za pomoci psů, nebo také tzv. společenská činnost – tj. návštěvy „pro radost“, jejichž hlavním smyslem je pozvednutí kvality života klientů, např. v domově důchodců. Tuto službu obvykle provozují dobrovolníci, tzv. canisasistenti, pod dohledem osob pečujících o klienty a navazuje na další volnočasové aktivty v zařízení.
- AAT (Animal-Assisted Therapy) = Terapie za pomoci psů, nebo také terapeutická činnost, je podpůrnou rehabilitační metodou se záměrem podílet se na léčbě určitého typu zdravotního problému nebo poskytnutí úlevy klientům, kteří se ocitli v nepříznivé životní či sociální situaci. Terapii za pomoci psů vede vždy odborník, který po celou dobu zodpovídá za klienta. Podle charakteru činnosti a prostředí buď současně vede svého psa nebo spolupracuje s další osobou – canisasistentem.
- AAE (Animal-Assisted Education) = Vzdělávání za pomoci psů provozují pedagogové ve školách a vzdělávacích zařízeních, a to buď na úrovni obecně osvětové (např. besedy s žáky) nebo cíleně jako prostředek při vzdělávání žáků se zdravotním postižením nebo s poruchami učení.
Pro účely našeho dobrovolnického centra využíváme jen variantu AAA – společenská činnost, návštěva se psem pro radost.
Neříkáme tomu tedy ani canisterapie, ale jde spíše o canisasitenci. Máme hned několik canisasistenčních týmů, kteří nám pomáhají.
Canisasistenční tým – člověk, který se svým psem provozuje canisasistenci
Na co vše může být práce při canisasistenci zaměřena?
- na rozvoj citových schopností (hlazení, mazlení, komunikace se psem…)
- na rozvoj rozumových schopností (cílená hra, rozšiřování slovní zásoby…)
- na rozvoj pohybových schopností (jemná, hrubá motorika, házení míčků…)
- relaxaci (vliv na psychiku a duševní rovnováhu klienta)
Jak se stát dobrovolníkem se psem
Máte pocit, že máte doma pejska, který by mohl být na canisasistenci/návštěvní službu se psem vhodný? Chcete se ve svém volném čase věnovat smysluplné činnosti, která bude naplňovat jak vás, tak také vašeho čtyřnohého pomocníka?
Canisasistence by měla probíhat v srdečné a vřelé atmosféře. Klienti i psi by se měli na své setkání těšit. Každé setkání má být zahájeno přátelským přivítáním.
Canisasistence může mít formu individuální nebo kolektivní.
V následujících bodech se dozvíte vše potřebné o tom, jak začít
- Kontaktování koordinátorky dobrovolníků, domluvení vstupního pohovoru
- Absolvování úvodního školení dobrovolníků pro nové zájemce
- Dvouměsíční spolupráce (vaše dobrovolnická činnost) v sociálním zařízení bez účasti psa
- Absolvování kurzu – prověření povahy vašeho psa pro canisasistenci
- Úspěšné absolvování zkoušky
- Podepsání smlouvy o dobrovolnické činnosti
Kde pomáháme?
O návštěvu se psem mají největší zájem senioři a klienti s mentálním postižením. Pravidelně docházíme, jak za jednotlivci, tak za skupinou klientů do Domu seniorů, Jistot domova, z.ú. a Psychiatrické nemocnice Kosmonosy. Jednorázové akce probíhají v Domově pod lípou v Lipníku a Centru 83.